Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka.
Dzięki temu w powietrzu unoszą się specyficzne aerozole, które pozwalają leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergie i stany ogólnego wyczerpania. Na szczycie tężni solankowych znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Parku Solankowego i częściowo Inowrocławia.
Warto nadmienić, że inowrocławskie tężnie są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości. Zasięg oddziaływania tężni szacowany jest na 300m. Inhalacje można tutaj połączyć z różnymi ciekawymi aktywnościami.
Inowrocławska tężnia nasycając powietrze jodem stanowi, więc naturalne inhalatorium o szerokich właściwościach terapeutycznych. Przebywanie w okolicy tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania.
Pobyty w pobliżu tężni zaleca się również osobom zdrowym. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia, bowiem odporność i zabezpiecza przed chorobami.
W okresie letnim w pobliżu tężni organizowane są różnorodne imprezy kulturalne.